Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Jeden cukierek zapchałby tutaj prawie każde okno, jamnik zrobiłby tłok na ulicy, niemowlę zajęłoby cały pałac. Czy to sen? Żart jakiś, psikus nieznośny? Lekko powiedziane. To prawda! Wcale Ci się nie śni Guliwerze, naprawdę trafiłeś do Krainy Liliputów!

Leży ona w Kowarach, miasteczku położonym w objęciach północnych stóp Grzbietu Kowarskiego w Karkonoszach i zachodniego podnóża Rudaw Janowickich. Zajmuje część terenu należącego niegdyś do Fabryki Dywanów „Kowary”, która w 1992 r. przekształcona została na jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa o nazwie Fabryka Dywanów „Kowary” S.A. Przez całe lata 90 spółka ledwo nie upadła, kilka jej wielkich hal zionęło ciemną, lodowatą pustką. Kto by do nich zaglądał? Liliputy, a jakże! I to jakie oryginalne?! Wszak mowa o Liliputach dolnośląskich zabytków!

Wielu podczas dolnośląskiej włóczęgi zawoła wreszcie: „Nie mam siły! Nie idę! Nie dam rady i koniec”. Tutaj się to nie zdarza. Zabytki architektury oddalone od siebie nieraz o ponad 100 kilometrów, stoją tu blisko siebie. Tak właśnie umyślił je sobie pomysłodawca całego przedsięwzięcia, mieszkaniec Kowar, Marian Piasecki. Kto wie, może podczas 28 lat spędzonych w Niemczech brakowało mu ich jak symbolu rodzinnej ziemi. Po powrocie przybliżył je sobie sam, w zminiaturyzowanej formie. W 2002 r. wynajął, a potem kupił jedną z hal fabryki dywanów, gdzie sam poświęcił się konstruowaniu modeli. Już rok później, 14 sierpnia otworzył tam Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska.

Eksponaty zostały wykonane w skali 1:25. Wciąż ich przybywa, niektóre odtwarzane są w nieco większej, bo 1:50, 1:32 skali. Wykonywane są z materiałów odpornych na oddziaływanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu bez przeszkód prezentowane są w plenerze, który został tak zorganizowany, by naśladował ich naturalne otoczenie. Znamienna w ich wizerunku jest dbałość o architektoniczne detale wzbudzająca powszechny podziw zwiedzających. Eksponaty są wiernymi kopiami oryginałów z czasów ich największej świetności. Konstruowane są w oparciu o archiwalne źródła zawierające plany budynków, rzuty ich poszczególnych kondygnacji, obszerną dokumentację fotograficzną oraz przy użyciu najnowszych technologii.

Godziny otwarcia:
Park czynny jest codziennie w godzinach od 9:00 do 18:00.
Zwiedzanie parku trwa około jednej godziny.
Zwiedzający są oprowadzani przez obsługę parku, gdzie przy poszczególnych modelach są opowiadane ciekawostki związane z przeszłością i stanem aktualnym obiektów. Zainteresowanym Gościom chetnie pokażemy również naszą pracownię modelarską, w której budowane i restaurowane są nasze miniatury. Podczas zwiedzania można fotografować obiekty w parku. Fotografowanie jest nieodpłatne.
W części salonowej znajduje się kawiarenka, gdzie prezentuje się zwiedzającym filmy związane z parkiem i jego obiektami. Parking jest bezplatny. W sklepiku parku można nabyć książki, albumy i mapy regionalne Dolnego Śląska a także wiele pamiątek z naszego regionu,także po czeskiej stronie Karkonoszy (produkty lniane,ceramiczne, biżuterię srebrną czy szkło z Czech.)

Ceny biletów:
- osoby dorosłe: 16 zł
- młodzież od lat 14-18: 13 zł
- dzieci do lat 14: 12 zł
- Seniorzy, studenci i niepełnosprawni: 14 zł
- Grupy powyżej 15 osób- 10% zniżki a jeden opiekun (na 15 osób) ma wstęp wolny.
- Parking, toalety, przewodnik oraz fotografowanie są nieodpłatne.
- Oprowadzamy mówiąc po polsku, angielsku, niemiecku, rosyjsku. Język francuski możliwy po wcześniejszym zamówieniu. Ceny biletów wstępu wraz z oprowadzaniem w danym języku obcym zostały przedstawione w zakładce tego języka.
- Osoby poniżej jednego metra wzrostu wstęp wolny

Ceny biletów z 10% zniżką dla grup liczących powyżej 15 osób
- osoby dorosłe: 14,40 zł
- młodzież od lat 14-18: 11,70 zł
- dzieci do lat 14: 10,80 zł
- Seniorzy, studenci i niepełnosprawni: 12,60 zł

Kontakt:
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
ul. Zamkowa 9
58-530 Kowary
tel. 75 75 222 42, 661 699 699
e-mail: poczta@park-miniatur.com
www.park-miniatur.com

Mówimy po polsku, angielsku i niemiecku

© 2012-2018 apartamentstrumyk.pl. All rights reserved.   Created by Rudi1204 (udis.pl)